85 років з країною

Першому Президентові України Леонідові Кравчуку виповнилося 85 років. Леонід Макарович Кравчук народився 10 січня 1934 року в селі Великий Житин Волинського воєводства, Польська Республіка, нині Рівненська область. У дитинстві сім’я жила бідно, він сам згадував, що ходив босоніж до першого снігу.

Леонід Кравчук отримав освіту за спеціальністю «Бухгалтерський облік» у Рівненському кооперативному економіко-правовому коледжі (Рівненський технікум радянської торгівлі, Рівненський економічний технікум) в період з 1951 по 1953 роки. Згодом закінчив Київський державний університет, отримавши спеціальність викладача суспільних наук (1958) і Академію суспільних наук при ЦК КПРС (1970). Кандидат економічних наук.

Склалося у Леоніда Кравчука і сімейне життя, яке він прожив зі своєю дружиною — Антоніною Михайлівною, з якою одружився у 1957 році, а познайомився під час навчання в університеті.

24 серпня 1991 року під головуванням Кравчука Верховна Рада прийняла Постанову та Акт проголошення незалежності України. Балотувався на пост президента як безпартійний. 1 грудня 1991 року Кравчук був обраний Президентом України на перших прямих президентських виборах, набравши 61,6% голосів. Саме він став тим політиком, який з Борисом Єльциним і Станіславом Шушкевичем підписав Біловезьку угоду, що поклала край існуванню СРСР. Це сталося 8 грудня 1991 року.

Він став на чолі процесу створення незалежної України. Навіть більше — Кравчука назвали «батьком української незалежності», який змінив більшовицьку систему. За часів президентства Кравчука Україна почала набувати всі властиві незалежній країні атрибути: були затверджені герб, прапор і гімн України, визначено межі країни, введена власна грошова одиниця, сформовані збройні сили. Крім того, Україну як незалежну державу визнали більшість країн світу. 

19 червня 1992 року Кравчук підписав Закон про повне виключення згадок про СРСР з Конституції України 1978 року.

Леонід Макарович у свої 85 веде активне громадське життя, він відомий у всьому світі. В Австрії з’явився спеціальний штемпель з портретом Леоніда Кравчука. Він став першим у країні штемпелем, на якому зображений портрет Голови іноземної держави. 

Вже 23 роки очолює Українську Раду Миру — найпершу громадську організацію. На свій день народження видав нову книгу. У ній поділився з читачами власними спогадами, а також розповів, які ключові рішення приймалися на державному рівні.

Мені особисто пощастило разом з Леонідом Макаровичем брати участь у міжнародних заходах в Україні й за кордоном. Завжди охоче спілкується з людьми, виважений у висловлюванні своїх думок, легкий у спілкуванні. Ніколи не відмовляв в інтерв’ю іноземним журналістам, які цікавились історією України, розвитком за часи незалежності, війною на Сході країни. 

Згадуються його слова під час Саміту «Мир. Безпека та розвиток людства». «Сьогодні українська незалежність має захист українського народу. Народ став на захист своєї країни, і побороти його неможливо. Будь-яку армію можна перемогти, навіть найсильніші армії світу були переможені і знищені. Але народ, який став на захист своєї держави, — побороти неможливо».

Після його виступу підходили та вибачались, кажучи, що ті проблеми, які виникли в Україні, перш за все з’явилися через нерішучу політику міжнародної спільноти щодо нашої держави та відсутність своєчасної підтримки. 

Цього року ювілей першого Президента святкували на високому рівні. Зала Національної опери була повна. Відкрив зустріч Президент України Петро Порошенко та Прем’єр-міністр Володимир Гройсман. У залі вітали Леоніда Кравчука Президенти Леонід Кучма та Андрій Ющенко. Також на заході були присутні міністри Євген Нищук та Лілія Гриневич, ректори навчальних закладів міста Києва. Виступали на сцені тільки народні артисти та колективи. Свято вийшло яскравим та запам’ятається надовго. 
Галерея: 
Читайте також: 

Додати новий коментар