Виставка живопису «Квиток у Нову Зеландію» від художниці Лариси Клімової

Незвичне запрошення у подорож отримали присутні на відкритті виставки живопису «Квиток у Нову Зеландію» від художниці Лариси Клімової. На зустрічі, яка нещодавно відбулася в Українському фонді культури, все було незвичайним: і сама художниця, яка за фахом лікар, і сюжети представлених картин, які написані самодіяльною мисткинею.

Пейзажі переносили наше уявлення за океан, до далекої країни, яка була відкрита 1642 року мореплавцем Абелем Тасманом. А назву трансформував британський дослідник Джеймс Кук у 1768 році, з того часу європейці почали активно освоювати острови Нової Зеландії, що розташовані в східній частині Тихого океану.

Нова Зеландія близька нам по віросповіданню: основна релігія там — християнство, що виборонено незалежним існуванням та прагненням населення зберегти національну культуру, незважаючи на значні європейські нашарування.

Що ж спонукало Л. Клімову до творчості? Лариса Іллівна — лікар за фахом, готова, скоріше, віддати, ніж узяти. Мабуть, тому турбота про ближнього, прагнення поділитися своїми знаннями, здобутками й сформували її питливий характер, вміння бачити радісне, ніж сумне, відсіяти добре зерно від плевели, надали питливій натурі постійно накопичувати нові знання, шукати нові враження.

Л. Клімовій притаманна ще одна риса, яка робить її щасливою людиною, — вона прагне здобуте віддати, донести красу, що відчуває сама, до інших. Враження від подорожей, якими захоплюється Лариса Іллівна, закарбовані на її численних світлинах. З дитинства у неї була мрія малювати, тим паче, що батько був архітектором, а Лариса виростала в творчому середовищі. Саме у Бєлгород-Дністровському, що на Одещині, де проживала родина, вона почала малювати аквареллю, освоїла техніку графіки.

На творчий стан Лариси Іллівни вплинули: мальовничий лиман уздовж узбережжя; таємнича Акерманська фортеця — історико-археологічна пам’ятка ХІІІ—ХV ст.; легенди з життя генуезців; пригоди царя Овідія; походи Золотої Орди на держави Причорномор’я; заселення узбережжя татарами; романтика морських подорожей. Вона стала мріяти про живопис, щоб закарбувати побачене в кольорах. Мрії збулися, про що свідчить представлена виставка живопису.

На вернісажі ми побачили картини: про новий мальовничий край, що був розташований на березі океану в обрамленні численних островів із дивної краси берегами, яхтами та човнами; на тлі гірської гряди дихає вулкан, а на пасовиськах мирно гуляють білосніжні вівці; лісові далі вражають своєю мажорною зеленню; небесний простір віддзеркалюється в романтичних бухтах. Не оминула художниця й урбаністичні мотиви: вражаючий міст та хмарочоси в Окленді, мотиви з церквами. Але творча стихія пані Лариси розгорнулася на яскравих краєвидах Тасманських пляжів із золотим піском, загадкового, з кришталевою водою озера Туапо, лазурі океану.

Картини створені за олійною технікою, опанувати яку Ларисі Іллівні допомогла талановита художниця, дизайнер Юлія Федишина. Живописний стиль мисткині ще формується, але вже проглядається природна обдарованість у композиційній побудові сюжету, володінні соковитою палітрою, наданні творчому задуму особливого романтичного настрою. Коли розглядаєш картини, то однозначно хочеться побувати в тих місцях та відчути подих величного океану з лазурними берегами.

Кілька факторів вражають творче уявлення Лариси Клімової. По-перше, це — самобутня краса екзотичних краєвидів, які приголомшували кольорами, обрисами, незвичайними красивими куточками, у поєднанні дикої недоторканної природи з високим рівнем циві­лізованого урбаністичного мегаполіса, розташованого на мальовничих островах, чарівних бухтах зворушливого за своєю силою океану. Вулкани, пагорби, засніжені верхівки гір серед соковитої зелені створили захоплюючої краси куточки. По-друге, дивний вільнолюбний стан самого населення Нової Зеландії — колоритного, радісного та доброзичливого.

Усі ці спостереження закарбувалися у тридцяти картинах, на яких ми бачимо загадкові валуни моєраки, надзвичайної краси порт Мілфорд-Саунд, покритий фіордами та гірськими засніженими схилами. Саме там відбувалися зйомки пригодницького фільму «Володар перснів».

Художниця намалювала най­біль­ше місто Нової Зеландії — Окленд. Незвичне його розташування на перешийку двох бухт робить панораму сучасного мегаполісу надзвичайно захоплюючою. Вона вдало передає прозору блакить морських далей, золоті піщані пляжі узбережжя, які створюють дивні кольорові контрасти на тлі величних лісів.

Привітати Ларису Іллівну прийшли побратими по творчості: заслужений діяч мистецтв України, заступник голови Українського фонду культури Микола Шелест; лікар, академік, заслужений художник України Анатолій Радзіховський, заслужений артист України Віктор Женьченко, заслужений працівник культури України мистецтвознавець Карина Кравець, друзі, шанувальники творчості.

Радіємо, що мрії Лариси Клімової збулися, і бажаємо їй нових подорожей та творчих досягнень у живописі.

Валентина Єфремова, фото Сергія Чернишова
Галерея: 
Читайте також: 

Додати новий коментар