Художник Борис Романов

Дачно-городня тематика, разом з любов’ю до книги на відпочинку, є важливою складовою тематичного розмаїття в екслібрисній творчості сіверськодонецького художника Бориса Романова. Свого часу він закінчив Харківський художньо-промисловий інститут (відділення графічного дизайну), який тепер зветься Академією дизайну. Ще під час навчання захопився мистецтвом книжкового знаку й досяг у цьому цікавому й елітному жанрі неабияких успіхів. Його книжкові знаки відомі далеко за межами України, а в Міжнародній енциклопедії екслібрисистів, що виходить у Португалії, щедро представлена творчість художника в цьому жанрі. Б. Романовим нарізано гострим штихелем на маленьких шматках лінолеуму, з яких друкуються тиражі екслібрисів, 400 книж­кових знаків. Значна частина маленьких гравюр адресована його землякам. Він єдиний художник-екслібрисист у регіоні, який не працює на багатих іноземців, а обслуговує переважно місцевих шанувальників книги.

Трудящий люд міста хіміків на Луганщині, як і всі шанувальники природи, полюбляють у вихідні та під час відпустки виїхати на дачу, піти в ліс за грибами чи піти на рибалку. Рибальська тематика досить часто зустрічається в екслібрисах. Природа Луганщини, з її тихими річками, вербами на березі, той стан самозаглибленості, майже медитації під час рибальства, здавна притягували художників і поетів. Тому й екслібриси у виконанні Бориса Романова носять ліричний характер. Відвертий діалог з природою давав художнику бути чесним. Не лукавити з соціальними темами, а говорити душею. Іван Волохов — головний інженер Сіверськодонецького об’єднання «Азот» — зображений в екслібрисі силуетно зі спини зі спінінгами на тлі ставка, у дзеркальній гладі якого відбивається у ранковому тумані силует хімкомбінату. Внизу, на чорній плямі берега, в білому колі зображено символіку хіміків — рука, що тримає колбу з рідиною.

Для Сергія Голосова екслібрис замовила художнику дружина ювіляра. Поважний ворон з окулярами читає розкриту книгу, на якій скорочений напис латиною слова «екслібрис» та монограма Романова, поряд ростуть грибочки — улюблений об’єкт полювання і, звичайно ж, рибна ловля, тому поодаль на воді зображено постать на човні з вудкою. Увінчує композицію промовиста дата «50».

Про рибалку як хобі свідчить і екслібрис В. Н. Бондарєва — директора заводу товарів народного споживання, в якому зображений вірний друг ротвейлер, що тримає в зубах торбу з вудками й спінінгом, а також тенісну ракетку. У великий теніс грав — бо начальник!

Не обійшов увагою художник і себе улюбленого, що також захоплюється рибалкою. На передньому плані, на тлі річки з рибалкою на човні, зображено птаха-рибалочку, що сидить на гілці очерету, під нею три сріблясті рибки. Ця пташка має гострий зір і добре бачить рибу на поверхні води, тому падає каменюкою на свою здобич і майже завжди результативно. Екслібрис виконано чотирма кольорами: синім, жовтим, оранжевим і чорним, що надає йому особливої вишуканості.

На дачу відпочиваючі (хоча який там відпочинок) поспішають, хто як може: на автомобілі, мотоциклі, велосипеді… На сіверськодонецькому заводі товарів народного споживання (побутова хімія, валізи, дипломати, а в народі «чемоданка»), що при об’єднанні «Азот» свого часу роздавали земельні ділянки під дачну забудову, отож Юрію Земцову та його співробітникам теж дісталося. В екслібрисі Романова Юрія зображено на мотоциклі з коляскою «Панонія», який заповнений дачним реманентом: лопата, вила, сапка, торба з харчами й навіть двостволка за плечима. На дорозі стоїть вказівник з цифрою «40», на якому сидить ворона. Читач, напевно, вже здогадався — це ювілейна дата Ю. Земцова.

Герой іншого екслібриса — любитель хорового співу Юрій Єсаков поспішав у світле майбутнє, бо попереду розкрита книга, з якої йому висвітлює шлях сонце, на велосипеді. За спиною запеклого дачника величезний наплічник, до руля прикріплено вила і граблі, висить відро, поруч біжить улюблений звір — ласка. А спостерігає за всім цим мудра сова.

Цікава історія відбулася з шанувальником книги Олексієм Михайловичем Погорєлим. Завзятий книголюб з села Проїждже на Луганщині працював головним бухгалтером. Дізнавшись про адресу художника, приїхав до нього з пропозицією замовити екслібрис, розраховуватися забажав сільськогосподарськими продуктами. Таким чином художник, який виконав екслібрис для батька й сина, мав свіже молоко й сметану, кавуни та інші овочі, мед. Екслібрис для замовника вийшов гарний. Чоловік у брилі сидить по-турецьки під плетеним тином з соняхами і глечиком та захоплено читає книгу. Навколо постає ідилія сільського життя: хатинка під соломою, за нею садок, тополі, ластівки.

Віктор Іванисенко працював у Київській енциклопедії й одного разу приїхав до своєї сестри в Сіверськодонецьк. Так народився ще один по­етичний екслібрис, в якому з висоти пташиного польоту постає селянська хатинка в оточенні дерев, коло неї озерце, з якого посміхається сонечко, а вгорі широко розкинувши крила летять лелеки.

Григорій Мархасін з Донецька отримав екслібрис, завдяки тому, що був товаришем брата Б. Романова, з яким навчався разом у Донецькому університеті на факультеті біофізики. В його основі скромна дачна хатинка, схожа більше на сарайчик для сільського реманенту, в оточенні дерев і квітів, за нею шпаківня з птахами, весело посміхається сонечко. Щоб створити ілюзію повного щастя, художник надрукував гравюру зеленою фарбою й підфарбував аквареллю сонечко, яблука, виноград, квіти й полуниці.

Б. Романову притаманне не лише гумористичне, а й сатиричне спрямування книжкових знаків. 1997 роком датований його екслібрис адресований Любові Мантур, яка проживає в околицях міста Сіверськодонецька. Жінка з відром, напевно, щойно подоїла козу, яку припнула біля модернової рекламної вивіски з написом іноземною мовою (бо ми ж в Європі) STIMOROL ORIGINAL. Як тут не згадати відомого своєю прямолінійністю укра­їнського політика, який би одразу сказав: «Людям нема чого їсти, а тут кругом реклама жуйки!».

В екслібрисах художника майже завжди на першому місці знаходиться книга, а через композицію розкривається вибір власника книгозбірні, спеціалізація його зібрання. Завдяки своїй мініатюрності й особливостям творчого підходу його екслібриси завжди мають функціональне призначення й користуються великим попитом у шанувальників книги.
Галерея: 
Читайте також: 

Додати новий коментар