Художня виставка на трьох

Неординарна подія відбулася в столиці України. Троє творчих самобутніх членів Національної спілки художників України влаштували мистецьке свято в галереї «Митець». Декілька вагомих подій поєднали мистецтвознавців Аллу Ревенко, Іларію Міщенко та художника Василя Міщенка. Це і ювілейні дати від дня народження, знакові творчі проекти, і головне — художники, з якими вони працювали довгі роки.

Творчий тандем — вихованці Київського художнього інституту (нині Національна Академія образотворчого мистецтва та архітектури), а українська тема стала невичерпним джерелом для яскравих творчих проектів. Досить простежити представлену колекцію в ретроспекції, і перед нами відкриється ціла епоха культурно-мистецьких подій в столиці України.

Щодо творчого шляху Алли Ревенко, то на її долю випали значні творчі розробки, проекти, відкриття, які вплинули на формування сучасного обличчя української культури. Достатньо сказати про її телепроекти, численні сценарії в рамках пропаганди українського мистецтва буремного періоду на шляху становлення української незалежності. Прекрасне володіння українською мовою, бо в родині був культ національного, мати понад 20 років працювала в Міністерстві культури України, дозволило А. Ревенко проводити яскраві телепередачі. «Сценарії проходили через жорстоку цензуру, і в ефір програми по культурі виходили бездоганними, — згадувала Алла Миколаївна.

Першопрохідцем була А. Ревенко і в галузі синтезу мистецтв. Вона розробила унікальний курс на відповідну тему, викладала його на творчих факультетах Київського державного художнього інституту та вела практичні заняття. Створенню курсу «Теорія синтезу мистецтва» Алла Ревенко присвятила чимало років. Про її наукову розробку з вдячністю згадував архітектор з Санкт-Петербурга Г. Степанов, цінував її вклад у вітчизняну науку і ректор вузу О. Лопухов.

Значною віхою в її творчому житті був проект «Україна — Ізраїль», який успішно відбувся в Мистецькому Арсеналі у травні 2010 року. За що А. Ревенко отримала Похвальну грамоту від Ізраїльського посольства.

Трійка митців згадала про плідні роки по формуванню колекції для Музею сучасного мистецтва України, що відкрився у 2005 році на Подолі. Чимало років Василь Міщенко провів у пошуках яскравих творів, нових імен художників по всій Україні. Так, за безпосередньою участю наших митців відкрився ще один вагомий культурно-мистецький заклад в Києві.

Експозиція представляла твори художників з приватних колекцій А. Ревенко та І. Міщенко, та картини самого В. Міщенка. За кожною картиною творчі зустрічі, обговорення, ціла історія з життя України та наших відносин з художниками, згадувала Алла Миколаївна. Про багатьох із них написані статті, творчі розробки, випущено чимало каталогів. Але головне, дружні відносини, які продовжувалися десятиліттями. Досить назвати такі імена, і в уяві виростає ціла мистецька епоха. Це В. Бєльський, М. Глущенко, М. Дерегус, В. Касіян, Бе-Ша (Борис Шаповал), К. Левич, Ж. Казаков, В. Репка, Г. Малаков, Ю. Луцкевич. А. Лимарев, І. Толкачов, В. Виродова-Готьє, О. Фіщенко, М. Туровський, О. Миловзоров, В. Міщенко. По суті ім’я художника С. Шурова відкрито за дослідженнями Алли Ревенко.

Окрасою творчого шляху мистецтвознавця Іларії Міщенко стали каталоги, альбоми про М. Глущенка, О. Фіщенка, І. Беклемішеву та ін.. Чимало років вона присвятила науковій роботі на посаді директора Музею-архіву, де займалася дослідницькою та виставковою діяльністю.

Василь Міщенко представив картини, написані за останні чотири роки. В основному це пейзажі, які приваблюють стримано-сріблястою гамою, яка спонукає до роздумів, вражає своїм ліричним настроєм. Та навпаки, серію краєвидів, виконаних у мажорній дзвінкій гаммі. Все це свідчить про палкий внутрішній стан художника та творчі пошуки власного стилю.

«Узагальнює експозицію тональність високої культури, професійність та художня краса», — зазначила директор галереї Ганна Лавреха. Такі творчі проекти, справжнє культурно-мистецьке свято в столиці України.

Валентина Єфремова, фото автора
Читайте також: 

Додати новий коментар