Україна святкує, колядує, радіє життю

Кожна нація, кожен народ має свої звичаї, традиції, які освячені віками. Вони свідчать про світосприйняття та взаємини, які існували між людьми з сивочолої давнини та впливали на розвиток духовності.
Поринути у світ української національної культури допоможе нам кольоровий святковий календар, створений на артефактах Національного музею народної архітектури та побуту в Пирогові в поєднанні з унікальною колекцією Тернопільської етногалереї «Спадок». Кожна його сторінка наповнена красою національної культури, самобутністю творів українського народного мистецтва, національними символами, закодованими у вишиванках, розписній кераміці, вінках, прикрасах інтер’єру сільської хати. 

Протягом останніх десятиліть родина Демкур вивчає, збирає та зберігає історичну спадщину свого народу. Ідея створення календаря, частина їхнього проекту «Традиційний рік українців». Кожна його сторінка поєднує все те, що потрібне людям: віру, ідею, символи, творчість, надію та любов. Місяць за місяцем ми прилучаємося до цілющого джерела народного мистецтва, сповненого автентики та самобутньої краси, занурюємося у світ людського життя великої нації. Так січень благословляє нас Святвечором та Різдвом Христовим. А лютий запрошує відзначити свято Стрітення, коли зима зустрічається з весною. В цей день освячують свічки, які зберігаються протягом року, як обереги від усього негативного.

Автори навчають нас, як готуватися до Великодня, який припадає на 28 квітня, розповідають про традицію освячення пасок, крашанок, писанок та різної страви. У травні святкують День Святого Юри, який є покровителем диких звірів, домашньої худоби, землеробства. Дівчата вірили, що роса в цей день має чудодійну силу, тому прагнули вмитися її краплинами та отримати красу. У червні відзначають християнське свято Трійці, яке ще називають Зеленим святом. У ці дні помешкання прикрашають зіллям — любистком, явором, березою, полином, з вірою, що вони мають цілющу силу. У привітальних піснях бажають господарям добробуту та гарного врожаю.

Липень знаковий місяць, у ньому відбувається Свято Купала, яке має ще дохристиянське походження. Його відзначали у період сонцестояння, коли природа напоює навколишній світ життєдайною енергією. Для багатьох українців знайоме свято Яблучного Спасу, яке згідно з біблійним вченням знаменує День Преображення Господнього. Віруючі несли до Церкви на освячення яблука, мед, калачі, колоски, збіжжя і казали: «Прийшов Спас, готуй рукавички про запас». 

Упродовж століть відзначають в Україні свято Покрови Пресвятої Богоматері. Цю подію знають як день релігійного християнського поклоніння Богородиці — заступниці козацтва, православної віри, воїнів УПА, захисників України. У грудні по всій території України відбувається Свято Миколая, з традиціями обдарування, які виникли ще на початку ХХ століття. Тому для дітлахів це пора очікування гостинців, які ховали їм під подушку. 

Сюжети календаря показують, як народні свята відіграють важливу об’єднуючу роль, коли всією родиною готуються до загальної вечері, займаються рукоділлям, йдуть до церкви, відвідують самотніх. Останніми роками українці все частіше на християнські свята одягають народне вбрання. Такі заходи виховують милосердя, турботу, прищеплюють любов до народної творчості, повагу до українських національних традицій. 

Створення календаря відбулося завдяки участі багатьох людей. Учасниками перформансів, театральних сценок, сповнених пісенної та музичної аури, стали цілі родини з дітьми, колективи етногалереї «Спадок», науковці Національного музею під відкритим небом у Пирогово, артисти, громадські діячі. Експерти, наукові консультанти, фотографи, дизайнери створили неповторні сюжети, в яких живе і святкує велика нація. 
Галерея: 
Читайте також: 

Додати новий коментар