Піонер державного видавництва шкільних підручників

До 140-річчя з дня народження

Так називають Антіна Володиславовича Крушельницького — українського письменника, літературного критика, перекладача, педагога, міністра освіти УНР, автора біографічного нарису «Іван Франко», редактора шкільних хрестоматій з української літератури, який народився 4 липня 1878 року — 140 років тому — у м. Ланьцут (нині Підкарпатське воєводство, Польща).

Класична якісна освіта (гімназія у Бучачі, тепер Тернопільська область; Перемишлянська гімназія та філософський факультет Львівського університету) дозволила Антіну Крушельницькому займатися видавничо-журналістською діяльністю (з 1900 по 1913 рр. — співробітник журналу «Літературно-науковий вісник»; з 1900–1903 рр. — співвидавець журналу «Молода Україна», з 1901 р. — газети «Буковина», редагував учительську газету «Прапор» (1907–1912 рр.); викладацькою роботою (від 1901 р. — працював у гімназіях Коломиї), управлінсько-адміністративною та політико-партійним будівництвом (активний діяч самостійницької групи «Молода Україна» та Української радикальної партії, УРП (Українсько-Руська радикальна партія). 

Ідея видавництва серії хрестоматійних підручників та посібників для навчання шкільної молоді виникла у Антіна Крушельницького ще у 1905 р., коли перебував на педагогічній роботі у Станиславі. З приводу її втілення він консультувався з Іваном Франком. Історія їх знайомства відноситься до студентського періоду літературно-видавничої праці Крушельницького — 1899 рік. 

Великі надії Крушельницький покладав на революційні 1917–1920 роки. 

Перебуваючи з 1919 року на державній службі, А. Крушельницький уже весною того ж року переїжджає із Городенки до Кам’янця-Подільського. У березні 1919 року уряд Директорії, очолюваний С. Остапенком, зазнавши суттєвих політичних невдач, втратив контроль за територією України, що підірвало довіру громадськості та армії до його подальшої діяльності. 

На початку квітня за ініціативи С. Петлюри та А. Макаренка утворено новий уряд, який очолив Б. Мартос. Як відомого авторитетного громадсько-політичного і культурно-просвітнього діяча, Антіна Крушельницького призначають міністром МНО УНР.
Читайте також: 

Додати новий коментар