Годівничка для птахів

Перед птахами, які залишаються зимувати, постає два життєво важливих питання: як прогодуватися і куди сховатися на ніч від холодів. Вони відшукують комах, що сховалися в тріщини кори, в щілини будинків і парканів, відшукують свої плоди й насіння листяних рослин, шишки хвойних дерев з насінням. Але світла частина доби стрімко скорочується, доступної їжі стає значно менше, а потреба в ній зростає: збільшуються витрати енергії на боротьбу організму з холодом. Ось чому наші пташки стають взимку такими ненажерливими — практично весь день тільки тим і займаються, що шукають їжу. А хороший шар жиру під шкірою ще й утворює додатковий захист від морозів.

З десяти зимуючих синиць весну зустрінуть тільки одна-дві. Коли нічна температура падає до -10°С і нижче, синички втрачають за ніч до десяти відсотків власної ваги. У дуплах, де ночують синиці, в морозні дні орнітологи часто знаходять замерзлих пташок. Щоб підтримати температуру тіла і вижити, їм з самого раннього ранку потрібен корм. Ці комахоїдні птахи в природі і взимку харчуються задубілими жучками, личинками і лялечками, дістаючи їх з кори дерев. Але буває, що місця їх годування обледеніли або покриті шаром снігу. Тоді без допомоги людини птахам не вижити. Нам зовсім не важко врятувати їх, підтримати до весни, коли вони сторицею оплатять нашу турботу, знищуючи шкідників, що живуть в стовбурах і гілках дерев.

Ученими-орнітологами підраховано, що кожна годівниця рятує взимку від голодної смерті мінімум 50 пташок!

Готову зернову суміш для птахів можна просто купити в зоомагазині, а можна приготувати її самим. Іноді просто досить не викидати те, що нам не треба. Коли їсте кавуни і дині, зберіть і висушіть насіння. Взимку ними будуть із задоволенням ласувати синиці. Їх підгодовують також насінням соняшника і гарбуза (не смаженими), різними жирами — маргарином, маслом і т. п. Повісьте на цвях за вікном в старій сумці пачку маргарину або шматок плавленого сирка. Синиці швидко знайдуть ласощі. Ці веселі пташки будуть вдячні вам за несолоне свіже сало і яловичий жир, пшоно, в якому багато рослинних жирів — важливого джерела енергії в умовах зимового холоду.

Підгодовуючи птахів, пам’ятайте, що ні в якому разі не можна давати їм чорний хліб, чипси, солодкі кукурудзяні пластівці, солоні продукти, шкірку бананів і цитрусових. Таке частування викличе у них розлад шлунка, а взимку будь-яка хвороба у пернатих неминуче призведе до їх загибелі.

Краще використовувати подрібнений черствий білий хліб. Свіжий на холоді замерзає, і птахи не зможуть з ним нічого зробити. Раді поласувати хлібом також горобці і голуби — куди ж без них! Можуть завітати і дятли.

Птахи звикають до людей і через кілька днів ви зможете спостерігати за їх метушнею з відстані всього в кілька сантиметрів — через віконне скло.

 

На початку зими в міських парках з’являється безліч пташиних їдалень. І якщо в перші місяці в них ще є корм, то в другій половині зими — найважчий період для птахів — значна частина годівниць висить як пуста прикраса. Чи не краще зробити одну годівницю, але доглядати за нею, щоб вона працювала всю зиму? При влаштуванні годівниць не варто ганятися за занадто складними і химерними конструкціями. Краще зробити кілька простіших і нагодувати більше птахів.
Додати новий коментар