Skip to main content
Особливості розвитку дітей грудного періоду

Особливості розвитку дітей грудного періоду

Радість батьків у щасті їхніх дітей. Тому кожний з нас хоче бачити свою дитину здоровою і життєрадісною. Але, як відомо, дарма в житті нічого не дається. За все треба платити. Всьому необхідно навчатись, щоб не платити потім двічі. Навіть дорослим людям з деяким життєвим досвідом, а тим більше молодим батькам-початківцям, слід вчитися правильно виховувати дітей, ставитися до них з увагою та повагою.

Організм дитини знаходиться у процесі постійного розвитку і зросту, проходить через складні зміни. Атмосфера, в якій росте малюк, грає важливу роль в його розвитку. Дитина, у свою чергу, вчиться у того, з ким вона постійно спілкується. Як правило, це мама й тато. Нормальний розвиток і формування особистості дитини можливі лише тоді, коли режим дня, програма, форми та методи виховно-оздоровчої роботи відповідають її віку. Тому батьки повинні мати необхідні знання, ясно уявляти собі теперішню і кожну подальшу ступінь розвитку малюка.

В цих порадах ми даємо батькам можливість ознайомитися з віковими та індивідуальними особливостями фізичного та психічного розвитку дитини грудного періоду. Батькам треба постійно слідкувати за своєю поведінкою, боротися зі своїми шкідливими звичками, тому що у дітей сильно розвинута схильність до наслідування.

Вчимося відчувати цей чудовий світ
Отож, дитина народилася. Тепер ваш малюк удома, в новому для нього світі, що так відрізняється від того затишного місця, де він провів попередні дев’ять місяців. Дитині необхідно пристосуватися до навколишнього середо-вища. І це їй вдається, бо в неї пробуджуються органи чуття. Маля починає потроху контролювати своє тіло. Хоча існує думка, що майбутнє дитинча рефлекторно сприймає внутрішній і навіть зовнішній світ ще до свого народження, тобто знаходячись у лоні матері.

На перший погляд, життя немовляти доволі одноманітне. Здається, що воно лише спить і п’є молочко. Але дитя відчуває цікавість до всього і починає пізнавати світ з перших днів. Ваш малюк вчиться бачити, чути, торкатися, відчувати запах і смак. На цьому етапі немовля припиняє безладно рухатись, а маленьке тіло, ручки, ніжки і навіть ротик допомагають пізнавати довколишній світ. Крихітка просто хоче задовольнити свою природну цікавість. Її надихають приємні враження, в тому числі голоси, музика, дотики, людські обличчя та яскраві кольори, які вона почне розрізняти не одразу, а пізніше. А поки що, протягом першого місяця, ваша дитина бачить усе в чорно-білому кольорі та нібито розмитих контурах.

Насамперед, малюку потрібна турбота, обійми, ласкаві погляди та посмішки. Любов необхідна йому для того, щоб добре почуватися, рости та дорослішати. Батьки, особливо мама, є центром життя малюка з самого дня народження.

Тому треба більше приділяти уваги новонародженому, гратися з ним і додержуватися наступних порад:
—    дивіться та розмовляйте зі своєю дитиною під час годування і за будь-якої іншої нагоди. Ніщо зараз не зацікавить її більше, ніж ваше обличчя та голос. Щоб маля чітко вас бачило, нахиляйтесь до нього на відстані 25—30 см. Також діткам дуже подобається слухати колискові пісні перед сном. Малюки пізнають звуки та кольори. Це період брязкалець. Треба також вибирати іграшки, які можна мити, тому що дитинча почне брати їх до рота;
—    частіше тримайте крихітку на колінах чи на руках та ритмічно гойдайте. Таким чином вона відчуватиме себе так само спокійно, як і раніше у лоні мами;
—    після того, як ви викупали малюка, промасажуйте його тіло з дитячою олійкою. Щоразу, коли міняєте підгузник, зводьте та розводьте ручки та ніжки маляти;
—    пропонуйте дитині нові приємні стимули пізнання: предмети, на які можна подивитися, відчути їх на запах і дотик, а також пізнавати звуки та мелодії, які можна послухати;
—    частіше посміхайтеся малюкові. Його бажано час від часу пестити, починаючи з двох місяців, спершу він лише усміхатиметься, коли буде задоволений, а у три місяці посміхатиметься щоразу, як побачить вашу усмішку.

Розвиток моторики та мовлення
Протягом перших тижнів життя ваш малюк дуже змінюється. Спочатку він рухається безконтрольно, а потім — за власним бажанням. Ви ще допомагаєте новонародженому змінювати положення тіла, бо він поки не може робити це самостійно. Немовля ворушить ручками та ніжками, тримає вас за палець ручкою і пробує смоктати все, що торкається його губ. Але це рефлекторні дії.

Крок за кроком малюк починає вчитися керувати своїм тілом. Він піднімає голову. На другому місяці дитинча вже тримає голову рівно. Потім дитина повертає її на всі боки і бачить те, що її оточує. А вже на третьому місяці вона сама перевертається у ліжечку. Лежачи, малюк штовхає ніжками та простягає ручки до предметів, які привертають його увагу.

Ще на другому місяці малята здатні щось промурмотіти або навіть вимовити деякі звуки. Радість діток посилюється на третьому місяці: вони вчаться грати та розважатися, вимовляючи звуки мови. В кінці цього періоду ви почуєте перші вигуки та белькотіння дитини. Саме так вона звертається до вас і вимагає вашої уваги. Багато розмовляйте з вашим малюком, але говоріть повільно. Час від часу змінюйте тон голосу та робіть паузи, щоб дитина також могла висловитися. Це буде допомагати їй розвивати мовні навички.

Протягом третього місяця життя діти все ще розважають себе руками. Вони розкривають їх, смокчуть і підносять долоні до обличчя. До того ж тепер вони тримають предмети не рефлекторно, а свідомо: беруть їх обома ручками і не відпускають. Це найкращий час для гри з брязкальцями, м’якими іграшками, які можна стискати, та іграшками з кільцями.

В кінці третього місяця дитина бачить чіткіше, вона краще сприймає округлі форми. Саме тому людські обличчя привертають увагу малюків, і тепер вони здатні добре розрізняти і роздивлятися маму і тата.

Малятам подобається все, що рухається та має яскравий колір. Наприклад, іграшки, що блищать, з підсвіткою, що кріпиться над дитячим ліжечком, а також іграшки, які гойдаються. Дітки із задоволенням дивляться в очі батькам, слідкують за їхніми поглядами та слухають їхні голоси.

Починаємо більше рухатися
Із трьох місяців у дітей особливо активно розвиваються м’язи, а ви можете їм допомогти. Користуйтесь будь-якою можливістю, щоб ворушити ніжками свого малюка щоразу, приміром, коли міняєте підгузник. Крім гімнастики для зміцнення ніг, це буде ще й чудовий спосіб розважитися разом.

У вашого малюка вдвічі зросла вага. Він став активнішим та сильнішим. Починаючи з цього періоду (3 міс.) діти стають більш жваві. Це добре впливає на розвиток мозку. Значним прогресом є те, що діти контролюють рухи своїх ніжок. Крім того, ваша дитина стає більш комунікабельною та залюбки спілкується. Діти посміхаються, белькочуть та вимовляють різні звуки до тих, хто грає з ними. Вони також слідкують поглядом за людьми та різними предметами. Крихітка вже багато розуміє.

Діти живуть у щасливому світі, сповненому спокою та добра. Для того, щоб дитина досягла в ньому успіхів, дуже важливо гратися з нею. Малюк пізнає щось важливе, коли він тримає іграшки та інші предмети, навіть коли плаче або посміхається. Тому починайте більше рухатися разом зі своєю дитиною та її новими іграшками.

Розвиток логіки та пізнання
У чотири місяці малюк може слідкувати очима за речами, що рухаються на відстані від 1 до 2 метрів. Малята вже добре розрізняють привабливі та конт-растні кольори. Без сумніву, фаворитами є червоний, жовтий та блакитний.

У чотири місяці діти інколи роблять те, що їм хочеться. Таким чином вони починають розуміти свою незалежність від батьків. Під час тривалого спілкування малюк запам’ятовує обличчя мами і тата. Це початок запам’ятовування, розуміння, усвідомлення. Ваш малюк починає знайомитися зі світом та пізнавати самого себе. Крихітка вчиться користуватися своїми руками: мацає, дряпає, спирається, відпускає...

У період від чотирьох до восьми місяців забезпечте дитину гумовими іграшками, які дають певні звуки, коли їх натискають, або брязкальцями, що доставлять дитинчаті нове задоволення. У цьому віці малюк пробує підніматися і сідати. Невеличка перекладинка на ліжку доставить дитині велике задоволення і буде дуже корисною для її розвитку. Заохочуйте малюка досліджувати нові предмети, торкаючись до них. Частіше пропонуйте йому речі різноманітних структур: тверді, м’які, жорсткі, холодні, теплі.

Координація зору і рук
У п’ять місяців малята, лежачи на спині, вже легко тримають руками свої ніжки та ступні. Вони дуже люблять, коли мама чи татко садять їх до себе на коліна та гойдають...

Місяць за місяцем координація зору і рук дитини покращується, хоча ще не є досконалою. У п’ять місяців вона вже може спиратися на одну руку, а іншою брати іграшку. В цьому віці діти знають, як підняти великий предмет двома руками. А ще їм дуже подобається рвати папір. Ваш малюк у п’ять місяців уже вміє перевертатися, впевнено лежить на животі, спираючись на випрямлені руки, тягнеться до іграшки та бере її. Тепер усю увагу треба приділяти до вправ, які допоможуть малюку навчитися сидіти.

У шість місяців малята піднімають предмети з першої спроби і перевертають їх за допомогою зап’ястка. Діти самі можуть взяти соску до рота або, навпаки, вийняти її. Також вони залюбки гризуть прорізувачі для зубів і гумові іграшки.

Малюки легко випускають із рук іграшку, щоб узяти іншу, більш цікаву. До шести місяців дитина може сидіти.

Використовуйте час, коли ви переодягаєте дитину, щоб зробити невеличку гімнастику для ручок і ніжок малюка. Допомагайте йому перевертатися зі спини на живіт і навпаки. Щодня, хоча б ненадовго, кладіть дитину на ігровий або звичайний килимок. Так вона зможе торкатись іграшок навіть ніжками. Перевертайте маля також на живіт, щоб воно піднімало голівку, намагаючись побачити іграшки — це допоможе зміцнити м’язи шиї та спини. Пестіть своїх дітей та легенько лоскочіть їх. Стимулюйте органи чуття, використовуючи кольори та звуки.

Досліджуй світ навколо себе
У сім місяців дітки вже можуть самостійно сидіти, відчувати себе незалежно і хочуть дізнатися якомога більше нового. Тепер для них відкривається широке поле дій, щоб експериментувати з усім, що навколо.

Діти беруть в руки та розглядають предмети. Їм цікаво, які вони на смак і на дотик, як працюють. Малята хочуть знати закони, що керують світом. Хлопчики та дівчатка пізнають закони тяжіння, коли кидають речі на підлогу. Спостерігають за їхнім падінням і прислухаються до звуку. Це — ключовий етап їхнього розвитку.

Крім того, малюки розуміють, що мають певний вплив на речі та людей. Дитина може сміятися, щоб батьки помітили її чи, навпаки, розплакатись, щоб їй приділили належну увагу. Таким чином маленька людина стверджується, і це робить її життя яскравіше та цікавіше. Ваша дитина вже готується стояти.

Мені подобається крутитися навколо
Ваш малюк тепер більше рухається і робить це значно впевненіше. Він уже може сидіти на стільці без спинки та тримати рівновагу, навіть тоді, коли повертається в іншу сторону. Малюк підтягується на ручках і найпізніше у вісім місяців намагається повзати. Ближче до 8 місяців дитина може стояти біля опори, якщо його поставити в це положення. А ближче до 9 місяців — самостійно вставати. Лише під кінець дев’ятого місяця крихітка почне свідомо називати знайомі предмети. Наприклад, песик стане «га-га».

Насправді дитина розуміє більше, ніж може сказати. Вона відгукується на своє ім’я. Ваш малюк уже стійко і доволі довго може стояти на колінцях біля опори.

Я роблю перші кроки
Під час останніх трьох місяців (9—12 міс.) ваша дитина навчилася майстерно повзати. Вона здатна самостійно долати багато перешкод. Малюк насолоджується різними способами пересування по всіх закутках квартири: на ручках та колінцях, на ходунках або тримаючись за батьківську руку.

Ваше маля вже вміє стояти, якщо має на що опертися (наприклад, на меблі — вони забезпечують упевненість). Насправді, починаючи з 11 місяців дитина може спробувати ходити за допомогою дорослих, а між 12 та 14-м місяцями вона зважується на перші самостійні кроки.

Отже, сподіваємося, що ці спостереження і поради, які ґрунтуються на багаторічному досвіді спеціалістів, стануть у нагоді починаючим батькам. Вони дадуть їм можливість засвоїти основи правильного виховання дітей грудного вікую. Тобто, умовно кажучи, від народження до року.