Як виховати успішну дитину?

Бачити свою дитину успішною — мрія усіх батьків. Вони докладають до процесу виховання своїх нащадків значних зусиль. Ми поспілкувалися з мамами, чиїх малюків по праву можна назвати успішними, і запитали у них про те, як досягти бажаних результатів.

Тетяна Зінченко, мама Дарини

— Як визначити, в якому напрямку варто розвивати дитину, як допомогти їй розкрити свій талант і здібності?
— Перш за все, треба створити сприятливі умови для розвитку творчого потенціалу та індивідуальних здібностей малюка. Варто прислухатись, спостерігати за захопленнями і, зважаючи на них, обирати напрямок, яким займатись. На мою думку, розвиток дитини — це важлива місія та головна мета сучасних батьків.

— Як проявлялись вокальні здібності у Дарини. З якого віку ви почали їх розвивати?
— Я зрозуміла те, що Дарина любить співати, як тільки вона почала розмовляти. Вже тоді донька наспівувала всюди колискові: в маршрутці і навіть у парку. В неповних 4 роки ми вперше пішли на заняття. Викладач вокалу була здивована витримкою такої маленької дівчинки та її сильним бажанням вдосконалювати свій голос. У 5 років Дарина стала ученицею музичної школи.

— Розкажіть про конкурси і фестивалі, в яких Дарина брала участь.
— На даний момент, найбільше вражень від конкурсу дитячої творчості «Яскраві діти України». Взявши там участь, ми зрозуміли, що йдемо вірним шляхом та розвиваємось у правильно обраному напрямку. Планів на майбутнє дуже багато. Хочеться взяти участь у найпопулярніших вокальних змаганнях нашої країни, а також у конкурсах за межами України.

— Як винагороджуєте Дарину за успіхи? Як часто, на вашу думку, потрібно хвалити дитину?
— Винагород, як таких, у нас немає, ми не домовляємось про те, що отримає Дарина здобувши чергову перемогу. Вона старанно займається і очікує, в першу чергу, відмінний результат. Про якісь матеріальні нагороди з боку батьків і мови не може бути, я не вважаю, це хорошою мотивацією. А от похвала, безумовно, потрібна, це свого роду заохочення рухатися далі. В основному я дію по принципу: «Хвали, але не перехвали».

— Чи варто дитині покидати свої захоплення, якщо вони стають їй нецікавими, як ви вважаєте?
— На даний момент Даша займається вокалом, грою на фортепіано та бальними танцями. Незважаючи на таку завантаженість, усі заняття відвідує із задоволенням. Якби виникло бажання щось покинути, я спочатку б розібралась у ситуації, а потім уже приймала якесь рішення.

— Які риси характеру виховуєте у Дарини насамперед?

— Хочеться бачити свою дитину успішною та впевненою у собі і для цього треба докласти неабияких зусиль. Ми це розуміємо, тому виховуємо в Дарині самодисципліну, вміння слухати та сприймати інформацію, обмірковувати, а вже потім діяти.

— Як вважаєте, чому важливо навчати дітей самостійності? З якого віку краще починати це робити?
— Навчання самостійності — дуже важливий етап виховання. Потрібно дозволяти дитині самостійно приймати рішення в нескладних ситуаціях та прививати їй почуття відповідальності. Звичайно, нам, дорослим, властиво вирішувати за дитину, що для неї добре, а що – погано, але це не завжди правильно. З раннього віку дитина повинна мати свій власний простір. Маленькі рішення — це перший крок до того, що в майбутньому ваші донька чи син будуть вміти відповідати за свої вчинки. Батьки, знаючи свою дитину, мають змогу вчасно виявити перші прагнення вчинити або вирішити щось без допомоги дорослих, підтримати їх, заклавши тим самим основу для формування самостійності.

— Як вважаєте, яких принципів необхідно дотримуватись у вихованні дитини, щоб вона зростала успішною особистістю?
— Найважливіший аспект — це виховання людяності. Також варто сприяти тому, щоб дитина мала активну позицію в житті та вміла відстоювати свою думку. Не хочеться допустити, щоб вона діяла за принципом «куди всі — туди і я».

Леонід Запухлий, тато Діани

— Як проявлялися творчі здібності у Діани. З якого віку ви почали їх розвивати?
— Прививати дитині любов до творчості потрібно якомога раніше. Коли Діана була ще дуже маленькою, вечорами ми з нею придумували казки та влаштовували концерти. У 4 роки вона знала напам’ять великий уривок з твору Леоніда Філатова «Про Федота-стрельца, удалого молодца», який вчив її старший брат Діма. Я вважаю, що творчо розвиватися повинна кожна дитина. В цьому ж віці ми віддали Діану в вокальний ансамбль і вона вперше вийшла на сцену.

— Діана навчається в КАМ, де загальна середня освіта поєднується з мистецькою. Чим, насамперед, керувалися, приймаючи рішення про навчання в цьому закладі, чи виправдались очікування?
— Діана дуже любить виступати, тому у нас не виникало ніяких сумнівів, що вона має навчатися в Київській дитячій академії мистецтв, тим більше, вона розташована біля нашого будинку. На момент початку занять Діані було 5 років і вона була наймолодшою на своєму курсі.

— Різноплановість її творчої діяльності приємно вражає. Навчається Діана на акторському факультеті, але має багато інших талантів. Розкажіть про них.
— Зараз Діана студентка 7-го курсу театрального факультету. Крім цього, вона займається в танцювальному колективі «Тодос», грає на фортепіано, малює, нещодавно почала займатися вокалом, пише пісні, виступає, як читач, брала участь в зйомках роликів і аматорського кіно, пише музику і, попри велику творчу зайнятість, багато уваги приділяє загальноосвітнім предметам. Незважаючи на те, що академія з творчим напрямком, ми з донькою домовилися, що ЗНО з математики для неї буде обов'язковим, адже освіта повинна бути всебічною.

— В яких конкурсах і фестивалях Діана вже брала участь, які в подальших планах? Чи є в планах участь в телевізійних проектах?
— У цьому році Діана вперше взяла участь у вокальному конкурсі Star Wales, де отримала диплом першого ступеня. Зараз готуємося до вокального конкурсу Super Star Fest, також відправили заявку на «Чорноморські ігри». Ще донька планує взяти участь у телевізійному проекті «Голос. Діти». Хоче знятися в кіно, записати свою пісню і стати блогером, який розповідає про моду. Діані дуже подобається вчитися в академії для творчих дітей, адже там є всі умови, щоб розвиватися. Єдине, чого хотілося б трохи більше, це можливості реалізовувати свої здібності. Хоча, коли людина творча та ініціативна, вона може себе зайняти і самостійно. Наприклад, Діана разом з подругами організувала гурт, котрий запропонував проведення в академії творчих конкурсів і зараз готує вокальне змагання. Діана написала сценарій, разом вони розробили програму та взяли на себе всю організацію.

— Вам доводиться мотивувати Діану на нові досягнення, як винагороджуєте її за здобуті успіхи?
— Діану мотивує мета, якої вона прагне досягти, а ми з мамою підтримуємо її у всіх починаннях.

— На вашу думку, яких принципів необхідно дотримуватись у вихованні дитини, щоб вона зростала успішною особистістю?
— Вчіть дитину бути активною і відповідати за свої вчинки. Самостійність — це не відсутність контролю, а можливість самовираження, що сприяє появі вміння приймати рішення і нести за них відповідальність. Головне — виховати в дитині особистість, а творча, громадська діяльність і спорт в цьому допомагають.
Додати новий коментар