Як виховати успішну дитину?

Бачити свою дитину успішною — мрія усіх батьків. Вони докладають до процесу виховання своїх нащадків значних зусиль. Ми поспілкувалися з мамами, чиїх малюків по праву можна назвати успішними, і запитали у них про те, як досягти бажаних результатів.

Вероніка Рязанцева, мама Марії

— Яких принципів дотримуєтесь у вихованні дитини?
— Насамперед, вчимо Марію дисциплінованості. Також пояснюємо, що треба ретельно планувати свій час, щоб встигати більше.

— Які риси характеру виховуєте у Марії насамперед?
— Чесність, порядність, доброту і вміння піклуватись.

— Як дізнатися, в якому напрямку варто розвивати дитину, як допомогти їй визначити свій талант і здібності?
— Марія у нас дуже скромна дівчинка та дуже прив'язана до мами. Тому, щоб обрати оптимальний для неї вид спорту, треба було докласти багато зусиль. Вона категорично відмовлялася без мене заходити до залу. Ми змінили дуже багато секцій та кружків, адже більшість тренерів та викладачів не дозволяють батькам бути присутніми на заняттях. Пройшовши через це, ми зрозуміли, що головне — не ламати дитину, якщо вона не бажає чимось займатися, не треба її змушувати, а продовжувати пошук того, що буде їй до вподоби.

— У яких змаганнях Марія вже брала участь, які досягнення має на даний момент?
— Ліга танців України, срібний та бронзовий фінал. Відкриття всеукраїнських змагань зі спортивних танців, отримала 
«срібло». 

— Як винагороджуєте Марію за успіхи? Як часто, на вашу думку, потрібно хвалити дитину?
— Після змагань ми зазвичай вирушаємо до магазину іграшок або ж до центру дитячих розваг. Хвалити дитину потрібно завжди, не залежно від результатів, це її надихатиме. Водночас необхідно наголошувати на тому, що завжди можна досягти більшого, головне — працювати над собою та своїми вміннями. 

— Чим ще, крім танців, займається Марія?
— Минає рік, як займається тенісом. Вважаю його дуже потрібним видом спорту. 

— Чи варто дитині покидати свої захоплення, якщо вони стають їй нецікавими, як ви вважаєте? 
— Не знаю, що сказати з цього приводу. Мабуть, треба вчиняти залежно від ситуації. Діти в такому віці самі ще не розуміють, чого хочуть. Але якщо малюк категорично проти якогось виду занять, однозначно краще підшукати щось інше. 

— Поділіться власним секретом, як виховати успішну дитину?
— Ніякого секрету не існує. Треба просто її любити і приділяти багато уваги своєму малюку.

Ксенія Федоришина, мама Катерини

— Як проявлялися здібності Катерини до вивчення мов, як вам вдалося вчасно їх розгледіти? У якому віці почали їх розвивати?» та «Муха-цокотуха».
— Дуже часто просила почитати казку або оповідання на ніч. Пам'ятаю, як одного разу донька знайшла книжку Cinderella англійською мовою і дуже здивувалася, бо таких літер ще не бачила. Я пояснила, що це іноземна мова. 
З того часу вона захотіла її вивчати. Два роки тому почала займатися ще й французькою. Це дуже красива, цікава і навіть трохи романтична мова.

— Яким чином ви мотивуєте Катерину на нові досягнення 
у навчанні?
— Їй легко дається вивчення мов, вона робить це із задоволенням, тому мотивувати не доводиться. Ми з татком завжди і у всьому її підтримуємо, а також надаємо можливість самовиразитись. Найголовніше — подавати дитині гарний приклад.

— Чим ще, крім вивчення мов, Катерина захоплюється? Любить читати? 
— Катюша любить малювати, слухати музику, читати книжки. Улюблений твір — «Пурпурові вітрила» Олександра Гріна. Мабуть, як усі дівчатка, вона вірить у дива та казку.

— Чи варто дитині покидати свої захоплення, якщо вони стають їй нецікавими, як ви вважаєте і чому?
— Ніколи не потрібно здаватися та складати руки. Якщо в дитини зникло бажання чимось займатися, бо їй це не вдається, спробуйте пояснити, що шлях до мрії і мети — не з легких. Якщо сталося так, що щось не вийшло з першого разу, обов'язково вдасться з другого або третього. Підтримайте свою дитину, обійміть, дайте їй зрозуміти, що в будь-якому випадку вона для вас найкраща та найдорожча.

— Як вам вдалося сформувати у Каті правильну мету та прагнення?
— Катруся, насамперед, дитина. Найголовніше наше прагнення — подарувати їй щасливе дитинство. Ми дуже багато часу проводимо усією родиною: подорожуємо, ходимо в театри, катаємося на ковзанах. На нашу думку, щоб зрозуміти дитину, потрібно в душі також буди трішки дитиною?

— Які риси характеру в ній виховуєте насамперед?
— Людяність, чесність та цілеспрямованість.

— Поділіться власним секретом щодо того, як виховати успішну дитину?
— Потрібно допомагати дитині на шляху до успіху, бути для неї другом, любити, розуміти і в усьому підтримувати. Тільки тоді вона буде успішною і щасливою.

— Найбільша мрія Катерини?
— Катруся має дві найзаповітніші мрії. Перша — вивчитись і вступити на факультет журналістики. Друга — мати домашнього улюбленця, а саме собаку. Ми з її татом зробимо усе можливе, що залежить від нас, щоб ці мрії здійснились!  

Катерина Воронова, мама Міті

— Коли обирали напрямок, в якому розвивати дитину, чим, насамперед, керувалися?
— Як і більшість батьків, ми намагаємося розвивати своїх дітей в різних напрямках: духовно, фізично та інтелектуально. Понад усе бажаємо допомогти малечі пізнати світ і знайти своє місце в ньому.

— Чому з-поміж багатьох видів спорту обрали саме плавання? З якого віку син почав ним займатись, які досягнення має на даний момент?
— Значення фізичного розвитку неможливо переоцінити. Плавати для людини так само природно, як і бігати. До того ж воно позитивно впливає на спортивну підготовку: підвищує витривалість, сприяє постановці правильного дихання, зміцнює м'язи, а також розвиває координацію рухів. Саме тому наш вибір легко пояснити. Плаванням Мітя займається починаючи з 3 років. Нам дуже пощастило з першим тренером. Вона багато чому навчила сина і, що дуже важливо, зацікавила й мотивувала. Зараз Міті 10. Він уже переміг у багатьох змаганнях з плавання та має 2-й дорослий розряд.

— Ці заняття він відвідує з метою фізичного розвитку чи хоче піти в професійний спорт?
— На даний момент спорт для сина — це фізичний розвиток. Чи зможе і, головне, чи захоче він в майбутньому піти в професійний спорт — питання поки відкрите. Адже це дуже важка праця і життя з багатьма обмеженнями. До цього треба бути готовим та свідомо оцінювати свої можливості.

— Він також займається великим тенісом. Якщо доведеться обирати щось одне, чому віддасть перевагу? 
— Тенісом Мітя займається не так давно. Розпочав 2 роки тому, на літніх канікулах, коли ми вирішили познайомити сина з цим видом спорту, щоб чимось урізноманітнити відпочинок. Колись точно так робили з танцями і дзюдо. Але ці напрямки його не зацікавили, а теніс навпаки. Зараз Мітя грає із задоволенням, хоча плавання для нього залишається в пріоритеті.

— Часті спортивні заняття не заважають навчанню в школі? Це відображається якимось чином на оцінках?
— Важко поєднувати навчання і спорт. Вільного часу практично не лишається. Поки вдається з цим упоратись і Мітя навчається добре. Але з кожним наступним класом програма стає складнішою і серйознішою, що вимагає ще більше зусиль і часу. Через це поки немає можливості збільшити кількість тренувань. Нам запропонували перейти в спортивну школу, де шкільні уроки підлаштовані під час тренувань. Але це варто робити лише в тому випадку, якщо Мітя вирішить дійсно йти в професійний спорт. У найближчі декілька років йому доведеться зробити вибір.

— Як мотивуєте сина на досягнення успіхів?
— Якщо людині подобається те, чим вона займається, за умови докладання необхідних зусиль — обов'язково буде результат. Тому треба надати дитині можливість займатися справою, що їй до душі. Хоча іноді такі методи впливу, як переконання і пояснювальні бесіди, теж доводиться застосовувати. Практично у всіх дітей прагнення до успіху йде зсередини. Хорошою мотивацією також є власний приклад батьків. 

— Як ви вважаєте, дитині варто покидати свої захоплення, якщо вони стають їй нецікавими?
— Якщо це не миттєва відмова, спричинена тим, що малюку в даний момент цікаво щось інше, а систематичне небажання — треба дати можливість хоча б відпочити від того виду діяльності, що перестав подобатись і приносити задоволення. Варто переключити увагу дитини на щось інше. Часом, узявши паузу, вона сама захоче продовжити розпочату раніше справу. А якщо ні, то примушувати, на мою думку, не можна.

— Як вам вдалося сформувати правильну мету та прагнення у вашої дитини?
— Думаю, ще досить рано про це говорити, адже попереду перехідний вік з усіма його складнощами. Ми з чоловіком завжди намагаємося багато спілкуватися з дітьми. Молодша донька поки не може ставити питання, а ось у Міті завжди їх багато. Також син любить проводити час за розмовами з дідусем і переймає від нього багато хорошого.

— Поділіться власним секретом щодо того, як виховати успішну дитину?
— У кожної дитини є те, що виходить дуже добре або навіть трохи краще за інших. Хтось прекрасно малює, гарно танцює, перемагає на шкільних олімпіадах. Хтось з медаллю в руках стоїть на спортивному п'єдесталі. А хтось в юному віці вже вміє смачно готувати. Все це і є успіх малечі. Дитина здатна на багато що, коли відчуває підтримку і віру в себе. Але найголовніше все-таки, щоб діти були здорові.  Нехай звучить банально, але це так важливо, тому я щиро бажаю цього усім дітям! 
Додати новий коментар